Grzejnik, który kopie kryptowaluty – Qarnot QC-1

To, że koparki do kryptowalut, czy też same karty graficzne emitują ogromną ilość ciepła wiemy wszyscy. Przy okazji pobierają ogromną ilość energii elektrycznej. Można jednak to wykorzystać, a z pomocą przychodzi francuska firma Qarnot, która prezentuje swój grzejnik do kopania kryptowalut QC-1. Rozwiązanie to pozwala więc ogrzać pomieszczenie oraz przy okazji wykopać trochę Bitcoinów.

Wewnątrz znajdziemy dwie karty graficzne Sapphire Radeon RX 580 8GB Nitro+. Podzespoły tej koparki (grzejnika) są chłodzone pasywnie, a więc nie będzie on hałasował. Ciepło odprowadzane jest przez wielki aluminiowy radiator. Qarnot QC-1 podobno działa jak standardowy grzejnik o mocy 450 W i pozwoli na ogrzanie pokoju po powierzchni 20 m². Jest też tryb Booster, który odpowiada działaniu grzejnika elektrycznego o mocy 650 W. Urządzenie oferuje wydajność do 60 MH/s. Jego wymiary to 65 x 62,5 x 15 cm. Cała obudowa wykonana jest z drewna oraz anodyzowanego aluminium i waży ok. 27 kg.

Grzejnik może kopać trzy kryptowaluty: Bitcoin, Litecoin lub Ethereum. Konfiguracja odbywa się za pomocą aplikacji po podłączeniu go do domowej sieci. Cena? Bardzo wysoka i nie wiadomo, czy starczy nam cierpliwości, aż się zwróci. Qarnot planuje wysyłkę grzejników QC-1 na 20 czerwca dla zamówień, które zostaną złożone do 20 marca. No tak, cena wynosi „zaledwie” 2 900 euro, a więc ponad 12 tysięcy złotych.

Źródło: TPU

Artykuł został wyświetlony od 10.12.2023 już 682 razy.