in

Kobieta rozmawiającą przez telefon komórkowy w XIX wieku?

Prawda, czy to jednak złudzenie?

Stare fotografie, a mowa tu o takich sprzed ponad stu lat są bardzo słabej jakości i przede wszystkim sam czarno-białe. Mogą one sprawiać wrażenie, że widzimy na nich coś czego tak naprawdę nie ma. Jedno z ciekawszych zdjęć z XIX wieku, które ocierają się o teorię spiskową należy do Carla Størmera. Ten norweski uczony, który prowadził badania nad zorzą polarną, przechadzał się ulicami Oslo i wykonywał zdjęcia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale robił je bez wiedzy przechodniów, za pomocą ukrytego w płaszczu aparatu. Zdjęcia mogły zostać wykonane w latach 1893-1897. Dostępne są w wersji cyfrowej na stronie Digitaltmuseum.no, ale to właśnie jedno przykuwa większą uwagę.

Tu zobaczycie wszystkie zdjęcia Carla Størmera.

Na pierwszym planie zdjęcie widać kobietę, która według internautów mogła zostać uchwycona podczas rozmowy przez telefon komórkowy. Oczywiście jest to tylko twór wyobraźni, ponieważ identycznie wyglądają osoby w dzisiejszych czasach, które prowadzą rozmowy na ulicach miast.

Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem pareidolii, czyli dostrzegania określonych czynności czy kształtów w przypadkowych rzeczach lub sytuacjach.

Źródło: Interia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments