Maszyny do odblokowywania telefonów iOS i Android dostępne na eBay

Cellebrite dostarczało swoje urządzenia różnym organom ścigania

Wszyscy chyba pamiętają jeszcze o izraelskiej firmie Cellebrite, która dostarcza organom ścigania urządzenie do odblokowywania iPhone’a lub smartfona z Androidem. Według wcześniejszych doniesień kosztuje ono 6 tysięcy dolarów. Jednak jak się okazuje, można również zakupić używaną maszynę na portalu eBay nawet za jedyne 100 dolarów.

Firma Cellebrite zyskała swoją popularność dzięki strzelaninie w San Bernardino z 2016 roku. FBI chciało odblokować iPhone’a 5C, który należał do terrorysty. Mimo sądowego nakazu Apple odmówiło stworzenie tzw. „backdoora”, który mógłby zostać wykorzystany w przyszłości przez inne osoby. Agencja federalna poinformowała później, że udało jej się odblokować urządzeni, a pomogła w tym firma zewnętrzna (przypuszcza się, że jest to właśnie Cellebrite).

Jedna z osób postanowiła kupić takie urządzenie i jak twierdzi, udało jej się znaleźć wrażliwe dane (m. in. unikalne numery IMEI, lista kontaktów) smartfonów, które były odblokowywane przez maszynę Cellebrite.

W iOS 12 wprowadzono tryb ograniczonego dostępu USB. Nie pozwoli to na podłączenie czegokolwiek do portu Lighting bez odblokowania telefonu przez ostatnią godzinę. Możemy więc przypuszczać, że maszyna nie będzie przydatna w przypadku większości iPhone’ów, a jedynie tych ze starszą wersją systemu mobilnego Apple. Inaczej wygląda to w przypadku Androida, ponieważ tu osoby postronne powinny mieć łatwiejszy dostęp.

Źródło: PhoneArena

Wpis został wyświetlony od 28.02.2019 już 755 razy.