Nokia 9 PureView jako pierwszy smartfon z pięcioma aparatami

Nokia w tym przypadku stawia na jakość fotografii

Od dawna zapowiadana Nokia 9 PureView została zaprezentowana na MWC w Barcelonie. Telefon wyróżnia się przede wszystkim zestawem aparatów i to może być idealne dla entuzjastów fotografii.

Posiada on 5.99-calowy ekran P-OLED, zgodny z HDR10 o rozdzielczości QHD+ (2 880 x 1440 pikseli). Chroni go Gorilla Glass 5. Z tyłu również mamy szkło, a wszystko trzyma w miejscu metalowa ramka. Nokia 9 PureView posiada stopień ochrony IP67.

HMD zdecydowało się na chipset Snapdragon 845, a nie najnowszy Snapdragon 855. Możemy podejrzewać, że ma to związek z aparatami i optymalizacją, która trwała wiele miesięcy, a nowy chipset pojawił się dopiero pod koniec ubiegłego roku do dyspozycji producentów. Ma to jednak również wpływ na niższą cenę. Będzie dostępna tylko jedna wersja 6 GB pamięci RAM i pojemność 128 GB. 

Z tyłu dzieje się magia, ponieważ tam znajdziemy aż pięć aparatów Carl Zeiss o rozdzielczości 12 MP z przesłoną  f/1.8. Dwa z nich to jednostki kolorowe RGB, a pozostałe trzy to monochromatyczne. Wszystkie mają taką samą stałą ogniskową 28 mm. Jednak to nie wszystko ponieważ znajduje się aparat ToF do mierzenia głębokości. Ma pozwolić na zebranie 1200 warstw danych głębokości (do 40 metrów), a nie 10 jak to bywa w przypadku innych telefonów.

Do zestawu dołącza dwutonowa lampa LED. Wszystko to ma dać doskonałą jakość zdjęć, porównywalnie do profesjonalnego sprzętu. Telefon jest też w stanie wykryć, kiedy znajduje się nieruchomo (na statywie), automatycznie wydłuża też czas otwarcia migawki (do 10 sekund) w słabych warunkach oświetleniowych. Może też nagrywać wideo 4K HDR przy 30 klatkach na sekundę.

Nokia 9 PureView ma przedni aparat 20MP z przesłoną f/1.8. W słabych warunkach oświetleniowych wykorzystuje Tetracell, a więc łączenie czterech sąsiednich pikseli. Daje to wtedy obraz o rozdzielczości 5 MP z mniejszą ilością szumów.

Telefon łączy obrazy ze wszystkich pięciu aparatów, a w niektórych przypadkach po kilka ujęć z jednego. Nokia obiecuje niezrównane wykrywanie głębokości sceny i spektakularny zakres dynamiki. Współpracowali też z Adobe, aby w pełni obsługiwać edytowanie danych RAW z obrazów wykonanych telefonem. Można to zrobić w darmowej mobilnej wersji Adobe Lightroom. 

Nokia nawiązała również współpracę z Google, aby dostosować aplikację Zdjęcia. Będzie można dostosować ostrość oraz regulować efekt Bokeh. Aplikacja będzie wyświetlać pliki DNG, a więc pełnowymiarowe RAW.

Nokia 9 posiada baterię o pojemności 3320 mAh. Wspiera szybkie ładowanie przewodowe, zgodne z QC3 oraz bezprzewodowe do 10W.

Smartfon powstał w ramach programu Android One, a więc jest to czysty system Android Pie, bez nakładek i wstępnie instalowanych aplikacji. Nokia 9 PureView będzie dostępna tylko w jednym kolorze – Midnight Blue.

Nokia 9 PureView kosztować będzie 699 dolarów. HMD jednak ogranicza zapowiedziało, że produkcja jest ograniczona i nie wiadomo, ile dokładnie jednostek trafi na rynek.

Wpis został zobaczony od 25.02.2019 już 771 razy.