Nowy wirus może wykraść osobiste dane oraz wymazać zawartość urządzenia

android_malware Wiadomo, że w sieci istnieje zawsze zagrożenie ze strony złośliwego oprogramowania to wiele nieświadomych niczego użytkowników urządzeń mobilnych może paść ich ofiarą. Najbardziej narażeni są to na niewątpliwie posiadacze smartfonów z Androidem. Duńska firma Heimdal zajmująca się bezpieczeństwem wykryła wyjątkowo złośliwego wirusa, który może wykraść nasze poufne dane, a nawet wyczyścić całkowicie urządzenie.

Każde ze złośliwych oprogramowań w domyśle chce przejąć prawa administratora nad każdym urządzeniem, aby twórcy mogli osiągnąć z tego jakiekolwiek korzyści. Mazar działa tak samo i wykorzystuje to do rozprzestrzeniania się za pomocą wiadomości SMS, może także nawiązywać samoczynnie połączenia(te o wysokiej opłacie także), czytać wszystkie teksty. Najbardziej może zaszkodzić nam usunięcie całej zawartości smartfonu czy tabletu z Androidem bez uprzedniego ostrzeżenia.

Heimdal uważa, że wirus Mazar mógł trafić do 100 tysięcy telefonów w samej Danii. Dane spoza kraju nie są znane. Wirus jednak może pojawić się na urządzeniu jeżeli uprzednio zezwoliliśmy na instalowanie niezaufanych aplikacji. Może on pojawić się właśnie w linku w wiadomości SMS lub innym URL zamieszczonym na stronie internetowej.

Co ciekawe Mazar nie można zainstalować na dowolny urządzeniu z językiem rosyjskim jako domyślnym. Heimdal przetestował 'błąd’ jedynie na Androidzie 4.4 KitKat, więc nie wiadomo czy nowsze wersją również są narażone na niebezpieczeństwo.

News został zobaczony od 18.06.2022 już 134 razy.