Od dziś roaming bez dodatkowych (prawie) opłat w Unii Europejskiej

Dziś następuje coś, na co czekało wielu i wielu też będzie mogło poczuć ulgę. Głęboki oddech może także złapać portfel osób, które bardzo często podróżują po Europie, a w szczególności po krajach Unii Europejskiej. Od 15 czerwca na terenie całego sojuszu obowiązywać będą te same opłaty za rozmowy, dane oraz wiadomości.

Zniesienie wysokich opłat roamingowych w UE jest chyba jednym z największych i widocznych sukcesów (bo chyba tak to trzeba nazwać) jakie udało się osiągnąć. Od teraz podróżując po krajach wspólnoty nie musimy się martwić dodatkowymi opłatami za korzystanie z usług swojego operatora, bo stawki będą identyczne jak w Polsce.

Przez ostatnie lata stawki za roaming w Unii Europejskiej były stopniowo zmniejszane, aż musiało nastąpić ich całkowite zniesienie, czego możemy doświadczyć od dziś i było nieuniknione. Mimo tego, że opłaty zostały zniesione to istnieje kilka haczyków o których należy pamiętać.

Jeśli przez 4 miesiące, częściej będziesz korzystał z karty SIM polskiego operatora to może poprosić o wyjaśnienie tej sytuacji. W momencie, kiedy tego nie zrobisz i nadal będziesz korzystał z usług poza granicami naszego kraju, to operator może nałożyć dodatkowe opłaty. Będą one przedstawiały się następująco:

1 eurocent za SMS 0,032 euro za minutę połączenia 7.7 € za 1 GB danych. Ostatnia stawka będzie obowiązywała jednak do 1 stycznia 2022 roku i zostanie obniżona do 2.5 euro. Operator nie może jednak nałożyć żadnych dodatkowych opłat bez wcześniejszego kontaktu z tobą.

Dodatkowo jeśli mamy nielimitowany pakiet danych (oczywiście zawsze jest jakiś limit) to operator może zastosować specjalny mnożnik, aby wyliczyć ilośc danych do wykorzystania w roamingu. Jest to dwukrotność abonamentu(w Euro) podzielonego przez 7.7. Dla przykładu może on wyglądać następująco jeśli mamy abonament za 50 złotych to operator musi najpierw podzielić go przez 7.7, a następnie pomnożyć przez dwa. Daje to 2x(12.5/7.7)=3.25. Tak więc do wykorzystania za darmo będzie jedynie 3.25 GB danych. Stawka 7.7 euro wzięła się z maksymalnej opłaty jaką musi zapłacić jeden operator, drugiemu operatorowi, aby korzystać z jego infrastruktury na terenie danego kraju. Po wykorzystaniu danego pakietu w roamingu operatorzy mogą podnieść cenę za 1 GB nawet do 7.7 euro, a więc ponad 30 złotych.

Opłaty roamingowe zostały zniesione we wszystkich krajach członkowskich, w tym oczywiście w Wielkiej Brytanii. Wkrótce zasady te będą obowiązywać również na Islandii, Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Bez zmian pozostaje w Szwajcarii, Monako czy Andorze.

Wszystkie, nowe cenniki swojego operatorów jak Play, Orange, Plus, czy T-Mobile będą obowiązywały od dziś, więc warto się z nimi zapoznać na stronach każdego z nich.

Wpis został zobaczony od 29.10.2023 już 875 razy.