„Passive Wi-Fi” zużywa 10 tysięcy razy mniej energii od obecnych rozwiązań

Badacze z Uniwersytetu w Waszyngtonie opracowali nowy system Wi-Fi, który został nazwany „Passive Wi-Fi”. Jego główną zaletą jest to, że wykorzystuje on 10 000 razy mniej energii, niż obecnie znany system. Najważniejszą informację jest to, że będzie on w stanie działać z dzisiejszymi smartfonami oraz routerami.

Jedynym mankamentem z jakim musi uporać się zespół naukowców jest wydajność. Prędkość pobierania jaką udało im się osiągnąć to 11 Mbps, a więc znacznie mniej niż LTE. Inżynierowie zapowiadają, że będą starać się znaleźć rozwiązanie, które pomogłoby zwiększyć wydajność przy zmniejszeniu zużycia energii.

Zespół pracujący nad tym projektem zespołu twierdzi, że nowa technologia może prowadzić do powstania nowych rodzajów komunikacji, które nie mogły zostać opracowane wcześniej, ze względu na większe zapotrzebowanie mocy w obecnych systemach Wi-Fi.

Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle kiedykolwiek pasywne Wi-Fi może trafić na rynek. Gdyby nowa technologia zostałaby wdrożona, mogłaby zapewnić większą szybkość transmisji danych przy znacznie mniejszym zużyciu energii niż obecne rozwiązania. Passive Wi-Fi możecie zobaczyć w akcji na tym wideo:

https://www.youtube.com/watch?v=AZ-tISX-7Cw

Źródło: UniversityofWashington, AndroidAuthority

Artykuł został zobaczony od 06.11.2023 już 485 razy.