Porsche Panamera prowadzone przez telefon Huawei Mate 10 Pro

W telefonach, sztuczną inteligencję wykorzystuje się jako asystenta użytkownika. W samochodach, producenci chcą ją wykorzystać również jako asystenta kierowcy, a więc możemy go nazwać cyfrowym szoferem. Projekt RoadReader to 5-tygodniowa misja Huawei, która ma pokazać jak sztuczna inteligencja poradzi sobie na drodze.

Inżynierowie nauczyli telefon Huawei Mate 10 Pro kierowanie autem Porsche Panamera. Urządzenie nauczyło się jak obsługiwać gaz, kierownicę oraz hamulce. Za wszystko odpowiada chip NPU (Neural Processing Unit), a więc część układu Kirin 970. Odpowiada on za szybsze zadania związane z uczeniem maszynowym.

Zespół nauczył Mate 10 Pro omijania przeszkód z wykorzystaniem jego aparatów za pomocą funkcji rozpoznawania obiektów. Pracowali nad tym tylko ponad miesiąc i trzeba przyznać, że wyniki są imponujące. Należy pamiętać, że wykorzystane zostały w tym projekcie tylko dwa czujniki w postaci aparatów Leica. Producenci aut wykorzystują w autach układy stworzone przez Nvidię, Intel, czy MobileEye oraz znacznie szerszą gamę czujników, które zostały stworzone stricte w jednym celu.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=JBGRRx-aSpU Samojeżdżące Porsche Panamera będzie obecne na targach MWC 2018 w Barcelonie przez dwa dni, a więc możemy spodziewać się dodatkowych materiałów już wkrótce.

Źródło: Huawei

News został zobaczony od 27.08.2023 już 752 razy.