in ,

Samsung wykluczony z gry. Dostawcą chipsetów A10 i A11 dla Apple będzie TSMC

Apple dotąd było zawsze spójne co do wyboru firmy produkującej chipsety dla swoich urządzeń z iOS. Kontraktowano głównie dwie firmy – TSMC lub Samsung, a także obie na raz. Wiele na to wskazuje, że największy konkurent spółki z Cupertino, czyli koreański Samsung zostanie wyłączony z „gry” na najbliższe dwa lata.

Już kilka miesięcy temu pojawiały się plotki, że TSMC będzie jedynym producentem chipsetów A10 dla iPhone 7, a najnowsze raporty wydają się to tylko potwierdzać. Dodatkowo wskazują, że TSMC będzie jedynym dostawcą SoC A11 dla całkowicie odmienionego iPhone w przyszłym roku. Według DigiTimes, TSMC wygrało kontrakt i przy użyciu procesu FinFET 10-nanometrów będzie budować układy A11. Ich masowa produkcja ma rozpocząć się w drugim kwartale 2017 roku.

Taki ruch może być spowodowanych chęcią osiągnięcia spójności wszystkich wytworzonych urządzeń, ponieważ w przypadku chociażby iPhone 6S, gdzie produkcją chipsetów zajmowały się dwie wspomniane firmy, żywotność baterii różniła się o około 2-3 %.Chip A9 od Samsunga wykonany jest przy użyciu procesu FinFET 14nm, a TSMC wykorzystuje proces FinFET 16nm.

Źródło: DigiTimes

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments