in , , ,

Telefony, które w tym momencie są już okazami kolekcjonerskimi

Telefon komórkowy to już nieodłączny element krajobrazu na całym świecie. Przez wiele lat, wraz z postępem technologicznym, zmieniały się i dziś zupełnie nie przypominają urządzeń sprzed kilku lat, nie wspominając o telefonach z przełomu wieków. Dziś zakup smartfonu to swego rodzaju inwestycja, ponieważ trzeba wydać na jego zakup kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Wiadomo też, że każdy chce utrzymać swoje urządzenie w jak najlepszym stanie, aby odsprzedać je za kilka miesięcy za jak najlepszą cenę.

Jak się jednak okazuje utrzymanie urządzenia w dobrym stanie i schowanie go do szafy na kilka lat może być doskonałym biznesem. Szczególnie jeśli chodzi o rzadkie egzemplarze, które w bardzo szybkim tempie znikają z rynku. Podobnie jest z reszta na innych rynkach rzeczy używanych.

Nokia 8110

Nokia 8110 nie wyróżnia się niczym, ale „występ” w kultowym filmie sprawił, że stał się on przedmiotem kolekcjonerskim! Telefon został wydany w 1996 roku, a więc w latach świetności fińskiej firmy i rozpoczynającej się rewolucji na rynku mobilnym. Nokia 8110 miała plastikową klapkę, która okrywała klawiaturę numeryczną i wysunięcie jej pozwało odebrać połączenie.

W 1999 roku Nokia 8110 zadebiutowała w filmie Matrix. Telefon stał się legendą poprzez scenę, w której Neo wyjmuje go z tajemniczej paczki. Urządzenie zaczyna dzwonić, a klapką sama się odkrywa i odbiera automatycznie połączenie. W rzeczywistości oczywiście trzeba było zsunąć klapkę fizycznie.

Na eBay’u można znaleźć zupełnie nową Nokię 8110 za 500 dolarów. Jeśli jednak masz używany telefon, nadal możesz na nim zarobić, ponieważ na Allegro znajdziemy aukcję, gdzie ceny oscylują w granicach 100-120 złotych, ale sprzedający nie gwarantuje, że urządzenie działa. Na eBay’u ceny Nokii 8110, która się nie włącza zaczynają się do 50 dolarów.

Motorola DynaTAC

Motorola DynaTAC to częsty gość filmów z lat 90, i 80. dwudziestego wieku. Można go nazwać prawdziwą cegłą, ponieważ przypominał ją rozmiarami. Jego prezentacja odbyła się w 1973 roku, a dopiero dziesięć lat później trafił do sprzedaży. Na czuwaniu mógł wytrzymać 8 godzin, a bateria pozwalała na pół godziny rozmowy. Kosztował on wtedy prawie 4 tysiące dolarów, a rozmowy można było z niego wykonywać jedynie w centrum Chicago. Twórcą Motoroli DynaTAC jest Martin Cooper, który również przeprowadził pierwszą rozmowę. Telefon ważył ponad 1 kilogram i nie posiadał wyświetlacza na początku, ale późniejsze wersje zostały wyposażone w ekran LCD. Pojawił się w serialu „Byle do dzwonka”.

Obecnie na eBay’u można znaleźć model Motorola DynaTAC 8000m za 450 dolarów. W dobrym stanie może być dobrą inwestycją na przyszłość, ponieważ w dzisiejszych czas nie będzie już funkcjonalny, ale idealnie nada się jako eksponat kolekcjonerski.

Samsung SPH-N270

Kolejny telefon, który pojawił się w filmie braci, a raczej teraz już sióstr Wachowskich to Samsung SPH-N270. Tym razem dość nietypowy telefon w scenie filmu Matrix Reaktywacja. Jednak w tym przypadku rzeczywiście został wykorzystany przez Morfeusza. Miało to miejsce w 2003 roku.

Samsung SPH-N270 na prawdę miał słuchawkę, która po naciśnięciu guzika wyskakiwała, odsłaniając również ekran. Telefon również pochodzi z 2003 roku i oprócz tego bajeru nie posiadał nic nadzwyczajnego, poza kosmicznym wyglądem. Został on oczywiście wydajny w ograniczonej ilości. Wyprodukowano jedynie 10 tysięcy sztuk. Obecnie cena na eBay’u to 750 dolarów. Idealna inwestycja kolekcjonerska dla fanów Matrixa.

iPhone 2G

iPhone 2G to bez wątpienia rewolucyjne urządzenie. Smartfon został wydany w 2007 roku i przynosił wiele innowacji, a przede wszystkim zmienił wizję postrzegania ówczesnych telefonów. Początkowo pierwszy iPhone kosztował 599 dolarów na wolnym rynku. Nie był też dostępny w Polsce w tamtym czasie w oficjalnej dystrybucji. Posiadał wiele nieudolności, które zostały poprawione w kolejnych generacjach, al wprowadzał też nowe funkcje, bez których dziś nie wyobrażamy sobie telefonu. Może on uchodzić za jeden z najważniejszych gadżetów naszych czasów, który wytyczył drogę innym.

Nowe, nieodpakowane jednostki iPhone 2G kosztują obecnie nawet 9 tysięcy dolarów, a więc około 30 000 złotych. wartość telefonów w dobrym stanie będzie zapewne jeszcze rosnąć z upływem czasu.

Motorola Aura R1

Motorola Aura R1 została wydana w 2008 roku, a więc w czasach, kiedy na rynku pojawiły się już pierwsze smartfony. Nie wyróżnia się on funkcjami, ale przede wszystkim wyglądem i użytymi materiałami. Telefon został zbudowany ze stali nierdzewnej oraz szafiru. Nawet na zdjęciach widać, że wyświetlacz o nietypowej, okrągłej konstrukcji ma wysoką rozdzielczość.

Uwagę przyciąga jednak mechanizm obrotowy, ponieważ został wykonany w Szwajcarii. Elementy zębate zostały wytworzone ze stali hartowanej Rockwell i łożysk kulkowych, ze starannością jaką zauważymy w zegarkach wysokiej klasy. Na eBay’u można znaleźć jedyny egzemplarz Motoroli Aura R1, który został wyceniony na 2 000 dolarów.

Zapewne moglibyśmy dodać jeszcze więcej pozycji, ale inspirowałem się artykułem portalu PhoneArena i te telefony wydały mi się najbardziej interesujące. Być może wkrótce uzupełnię listę o kolejne okazy, które są warte więcej niż momencie swojej premiery.

Źródło: PhoneArena

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments