Sygnalizacja świetlna dla osób korzystających ze smartfonów

Jakiś czas temu pod wpływem mody, wszyscy fanatycznie wpatrywali się w ekrany swoich smartfonów polując na Pokemony. Z biegiem czasu i zmianą pogody, ilość graczy drastycznie się zmniejszyła, ale nie zmienia to faktu, że nadal wiele osób podczas drogi do pracy pisze wiadomości lub przegląda różne portale nie zwracając uwagi na otoczenie. Skutki takiego zachowania mogą być tragiczne o czym zapewne przekonało się wiele osób, wchodząc np. na jezdnię mając przed sobą czerwone światło. Z pomocą przychodzi jednak specjalna sygnalizacja świetlna, która ostrzeże również osoby mające spuszczoną głowę w dół podczas korzystania ze smartfonu.

Nowy system jest obecnie testowany w holenderskiej gminie Bodegraven-Reeuwijk i został nazwany “+ Light Line”. Za opracowanie tego projektu odpowiedzialna jest firma HIG Traffic Systems. Kilka najbardziej ruchliwych skrzyżowań we wspomnianej gminie zostało wyposażone w specjalne taśmy LED, które umieszczone są na skraju chodnika. Zmieniają one oczywiście kolor z zielonego na czerwony i na odwrót. Taki system skutecznie informuje i rozprasza osoby korzystające ze smartfonów.

Mark Hofman, założyciel firmy HIG udzielił również wywiadu dla holenderskiej agencji prasowej OmroepWest, w którym wspomina: „Smartfony używanie przez pieszych i rowerzystów są poważnym problemem. Dla przykładu, tramwaje w Hadze regularnie są zatrzymane awaryjnie dlatego, że ktoś patrzy na swoje urządzeni zamiast na otoczenie.”

Źródło: The Guardian

Wpis został zobaczony od 10.12.2023 już 733 razy.