USA oskarża Huawei, ich dyrektora finansowego oraz podległe jednostki

Chiński gigant musi zmierzyć się z kolejnymi problemami

Według ABC News, Huawei, a także ich dwa oddział – Huawei Device USA i Skycom Tech oraz CFO (chief financial officer) firmy, Meng Wanzhou zostali oskarżeni o popełnienie różnych przestępstw. Ma to związek z interesami chińskiego giganta z Iranem, a więc krajem z sankcjami nałożony przez rząd Stanów Zjednoczonych. Departament Sprawiedliwości twierdzi, że Huawei popełniło oszustwa bankowe, prowadziło konspirację w celu popełnienia tychże oszustw. Okłamało też w sprawie swoich kontaktów z Iranem.

W sądzie federalnym w Brooklynie złożono akt oskarżenia łącznie przeciwko 13 podmiotom. Jedną z nich jest właśnie Meng Wanzhou, która jest córką założyciela Huawei, Ren Zhengfeia. Została ona oskarżona o oszustwa bankowe, oszustwo telekomunikacyjne i spiski w celu popełnienia oszustw bankowych i elektronicznych. Została aresztowana na wniosek władz USA. Do zatrzymania doszło w zeszłym miesiącu w Kanadzie.

Kolejne oskarżenie DS dotyczy kradzieży tajemnic handlowych należących do T-Mobile. Dotyczy to „Tappy”, zrobotyzowanej technologii do testowania telefonów. Huawei przegrało już sprawę cywilną w 2017 roku i musiało zapłacić operatorowi 4,8 miliona dolarów odszkodowania. FBI dotarło też do e-maili z 2013 roku, w których Huawei obiecywała premie za wykradanie danych z innych firm.

Źródło: ABC News

 

Wpis został wyświetlony od 29.01.2019 już 764 razy.