W Europie, Google da możliwość wyboru przeglądarki i wyszukiwarki na Androidzie

Wszystko to pokłosie regulacji i kary z ubiegłego roku

Google wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że da użytkownikom Androida możliwość wyboru podstawowej przeglądarki oraz wyszukiwarki na swoich urządzeniach. Wszystko to oczywiście następstwo regulacji i kary grzywny w wysokości 5 miliardów dolarów, którą Google otrzymało w ubiegłym roku.

Oczywiście organem, który tego dokonał jest Unia Europejska, która stwierdziła, że Google narusza przepisy antymonopolowe. Chodziło właśnie o brak możliwości wyboru przeglądarki i wyszukiwarki na Androidzie w przypadku nowych urządzeń. Podstawowymi są oczywiście odpowiednio Chrome i Google.

„W telefonach z Androidem zawsze byłeś w stanie zainstalować dowolną wyszukiwarkę lub przeglądarkę, której chcesz, niezależnie od tego, co zostało fabrycznie zainstalowane w telefonie, gdy go kupiłeś.”…. „Teraz zrobimy też więcej, aby upewnić się, że właściciele telefonów z systemem Android wiedzą o szerokim wyborze przeglądarek i wyszukiwarek dostępnych do pobrania.” – Kent Walker

Google chciało początkowo wprowadzić opłaty licencyjne dla producentów za sklep Google Play oraz inne ich aplikacje, ale także opcjonalne dodanie Chrome jak bezpłatny wariant. Kent Walker informuje, że zaoferuje dla istniejących i nowych urządzeń możliwość wyboru dla europejskich klientów aplikacji i usług.

Zmiany nastąpią w ciągu kilku miesięcy i nie wiemy jakie inne produkty zostaną wyróżnione i przedstawione jako alternatywa.

Źródło: The Verge

Wpis został wyświetlony od 03.10.2022 już 158 razy.