YouTube działający w tle? Ale niby dlaczego?

No właśnie, dlaczego?! Mam na to kilka swoich przemyśleń i myślę, że są one trafne i pozwolą wam to trochę zrozumieć lub nie. Wiadomo, że Google czerpie ogromne zyski z reklam na wszystkich swoich platformach i upycha je gdzie to tylko możliwe. Sam jestem częściowo przeciwnikiem reklam na stronach, ale YouTube jest jedną z tych, gdzie ich nie blokuję. To właśnie tam słucham swoich ulubionych wykonawców najczęściej i w ten sposób staram się wspierać twórczość i obejrzeć reklamę, która może im pomóc w dalszej twórczości, choć brzmi to absurdalnie. AdSense to pozwala na umieszczenie reklam na stronie oraz w filmach na YouTube. Jednak po zablokowaniu ich, zarówno na stronie jak i na YouTube, twórcy nie otrzymują nic. Bez kliknięcia i bez obejrzenia nie ma monetyzacji.

Drugą sprawą są stawki i tu przechodzimy do sedna. Dochody z reklam są dosłownie śmieszne i twórcy otrzymują z nich zaledwie ułamek. Do utrzymania się tylko z tego potrzeba by milionów wyświetleń, a to udaje się nielicznym. Reszta kasy z kampanii reklamowych ląduje oczywiście w kieszeni Google. Chyba znów trochę odbiegam od tematu… Każdy z nas korzysta z oficjalnej aplikacji YouTube na swoim tablecie czy smartfonie.

Doskonale wiemy, że po jej wyłączeniu odtwarzanie materiału zostaje przerwane. Nie ma możliwości słuchania utworów w tle i wygaszenia ekranu, aby schować swobodnie urządzenie do kieszeni. Pamiętajcie, że mówimy cały czas o oficjalnej aplikacji, a nie tworach firm trzecich. Wszystko to jest spowodowane, abyśmy całą swoją uwagę skupili na tym co jest wyświetlane na ekranie. Przed prawie każdym filmem, odtwarzana jest reklama,która możemy pominąć lub też nie. YouTube wprowadził już jakiś czas temu nowy format, 5-sekundowych spotów, których nie da się wyłączyć i wydaje się to skuteczną formą reklamy. Jest też to oczywiście korzyść dla twórców. T

ak jak wspomniałem, lubię wspierać swoich ulubionych artystów, którzy udostępniają swoje materiały na YouTube, więc mi to absolutnie nie przeszkadza. Moim zdaniem, Google nigdy nie zdecyduje się na umożliwienie odtwarzania materiałów w tle. Jest to dla nich zbyt dochodowy interes i to oni dyktują warunki.