mObywatel, czyli dokumenty w smartfonie

Ministerstwo Cyfryzacji zrobiło wczoraj pierwszy krok w stronę ułatwienia życia każdemu obywatelowi naszego kraju. Chodzi o „noszenie” dokumentów w swoim smartfonie, zamiast ich fizycznego posiadania przy każdej okazji. Mówiło się o tym już od kilku lat, ale dopiero teraz powoli staje się to rzeczywistością. Zdecydowanie łatwiej jest posiadać wirtualne odpowiedniki dokumentów, a nie noszenie ich w portfelu.

Mówimy u o aplikacji mObywatel, która pozwoli na wyświetlanie i posługiwanie się cyfrowymi wersjami dokumentów. Jest ona już do pobrania z Google Play, ale na pełną jej funkcjonalność będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Nie znajdziemy jej na razie na urządzenia z systemem iOS.

Uruchomienie aplikacji jest częścią projektu mDokumenty, który został zapowiedziany pod koniec ubiegłego roku przez Minister Annę Streżyńską. Ma on na celu doprowadzenie do identyfikacji każdego obywatela podczas załatwiania spraw urzędowych, czy też zwykłej kontroli drogowej. Podczas jednej z tych czynności musimy podać numer PESEL lub numer telefonu urzędnikowi bądź policjantowi. Potwierdzenie naszej tożsamości weryfikowane jest za pomocą kodu z wiadomości SMS, który otrzymujemy na wcześniej podany numer telefonu. Program pilotażowy został wdrożony w czterech miastach – w Łodzi, Ełku, Koszalinie oraz Nowym Wiśniczu.

Do skorzystania z usług mObywatel niezbędny będzie Profil Zaufany oraz zdefiniowanie własnego hasła. Profil Zaufany możemy już zakładać np. za pomocą serwisów bankowych bez wychodzenia z domu. Po wykonaniu tych czynności, dostępna na chwile obecną będzie jedynie opcja mTożsamość. Wyświetlane są tam jedynie podstawowe informacje z naszego dowodu osobistego. Wkrótce dołączą do tego mDowódOsobisty, mPrawoJazdy oraz mLegitymacjaStudencka. W przypadku mTożsamości, możemy sprawdzić dane innej osoby po zeskanowaniu kodu QR z jego aplikacji.

Niezbędne do funkcjonowania mObywatel są: ważny dowód osobisty, profil zaufany (eGo), załóż go online: https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 lub nowszej, wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny; połączenie z internetem. Aplikację mObywatel można pobrać z Google Play:

News został zobaczony od 16.07.2023 już 112 razy.