Aplikacja Microsoftu pozwala zobaczyć świat daltonistom we właściwy sposób

Ślepota barw, powszechnienie znana jako daltonizm to zaburzenie rozpoznawania barw.

Większość aplikacji tworzonych na na urządzenia mobilne" style="text-decoration: underline">urządzenia mobilne służy główne rozrywce lub ułatwia organizację dnia w znacznym stopniu, ale raz na jakiś czas zdarzają się również takie, które potrafią zmienić życie niektórych ludzi na lepsze.

Ślepota barw, powszechnienie znana jako daltonizm to zaburzenie rozpoznawania barw. Dotyczy to niektórych barw, a w najgorszym wypadku wszystkich. Wiele osób z tą wadą genetyczną przyzwyczaiło się do życia z nią, ale mamy już 2016 rok i teraz mamy właśnie do czynienia z technologią, która może im znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie.binoculars2

Istnieją m. in. specjalne okulary o nazwie EnChroma, ale zespół Microsoft stworzył także aplikację dla urządzeń z systemem iOSColor Binoculars. Pozwala ona osobom z daltonizmem zobaczyć prawdziwe kolory świata poprzez ich iPhone’a lub iPada. Mówi się, że aplikacja działa ze wszystkimi trzema rodzajami ślepoty barw. Są to:

protanomalia (ang. protanomaly) – obniżona percepcja nasycenia i jaskrawości czerwieni; deuteranomalia (ang. deuteronamaly) – obniżona percepcja nasycenia (ale nie jaskrawości) zieleni; tritanomalia (ang. tritanomaly) – obniżona percepcja barwy niebieskiej.binoculars1

Color Binoculars pozwala na zmianę kolorów i sprawia, że można je odróżnić łatwiej niż zwykle bez specjalnych soczewek czy okularów. Na przykład, sprawia, że czerwone obiekty stają się jaśniejsze, a zielone ciemniejsze, aby pomóc tym, którzy nie potrafią odróżnić czerwieni od zieleni.

Źródło: Wikipedia, PhoneArena

Artykuł został zobaczony od 17.11.2016 już 872 razy.