NY Times:Konsultanci Trumpa nielegalnie uzyskali dostęp do 50 mln kont Facebooka

Według raportu w dzisiejszym New York Times, firma Cambridge Analytica nielegalnie i bez zgody użytkowników, weszła w posiadanie danych z 50 milionów profili na Facebooku. Miało do tego dojść podczas wyborów (mid-term elections) w 2014 roku. Cambridge było odbiorcą 15 milionów dolarów, które przekazał republikański darczyńca, Robert Mercer. Firma obiecała też opracowanie metody identyfikacji cech wyborców amerykańskich wyborców, aby później doprowadziło to ich do głosowania na Partię Republikańską. Kontaktował się z nią doradca Mercera, Stephen Bannon.

Artykuł został oparty na podstawie uzyskanych dokumentów oraz informacji od byłych pracowników i współpracowników Cambridge. Miało to pomóc w doskonaleniu całego systemu i jak najlepiej wykorzystać nielegalnie pozyskane dane. Republikanie mieli to wykorzystać podczas pracy nad kampanią prezydencką Donalda Trumpa w 2016 roku.

Cambridge Analytica nadal posiada wszystkie dane, a Facebook aktualnie bada, czy zostały one pozyskane z ich bazy. Byłby to oczywiście największy wyciek w historii tego portalu społecznościowego. Cambridge twierdzi, że pozyskali dane od badacze, który pozyskiwał je w celach naukowych. Dokładniej chodzi o Aleksandra Kogana, Amerykanina rosyjskiego pochodzenia. Kontaktował on się z Christopherem Wylie. Facebook zawiesił współpracę z oboma.

Jeszcze jakiś czas temu CEO Cambridge, Alexander Nix zaprzeczył uzyskaniu i wykorzystaniu danych z Facebooka. W oświadczeniu dla NY Times zmienił on jednak swoje zdanie i obwinia za wszystko Kogana oraz twierdzi, że dane zostały usunięte już dwa lata temu, ale jest to sprzeczne ze słowami innych osób, które są zaznajomione ze sprawą.

Dane używane przez Cambridge Analytica pochodziły z aplikacji zbudowanej przez Kogana, który był profesorem psychologii na Uniwersytecie Cambridge. Był on również zaznajomiony z podobną aplikację, którą stworzyło centrum psychometrii na uniwersytecie, która zbierała informacje o użytkownikach na podstawie polubień na Facebooku.

Informacje zebrane przez Cambridge Analytica zostały wykorzystane podczas kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. Były pomocny przy ustalaniu jak najlepiej dotrzeć z reklamą do odbiorców w sieci, gdzie zbierać fundusze na kampanię, a także jak najlepiej spożytkować środki na reklamę telewizyjną oraz gdzie osobiście przyszły prezydent musi się udać. Pełen artykuł znajdziecie tutaj.

Wpis został wyświetlony od 03.12.2023 już 900 razy.