ZEA wykorzystało potężne narzędzie do szpiegowania iPhone’ów swoich wrogów

Tylko największe mocarstwa są w stanie stworzyć takie coś

Według agencji Reuters, narzędzie o nazwie Karma umożliwiło byłym amerykańskim szpiegom pracującym dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich włamywanie się do iPhone’ow. Służyło one do szpiegowania telefonów z iOS należących do przywódców innych krajów, działaczy i dyplomatów. W całą operację zaangażowanych było pięciu były agentów.

Akcja miała swój początek w 2016 roku, a obiektami byli m. in. Tawakkul Karman (działaczka praw człowieka w Jemenie, która wygrała Pokojową Nagrodę Nobla), wysokiej rangi urzędnik Turcji i emir Kataru. Jednostka, która zhakowała ogólnie setki iPhone’ów została nazwana Project Raven.

Karma uzyskała dane o lokalizacji, wiadomości tekstowe, zdjęcia i e-maile, a także zapisane hasła. Program nie dał możliwości podsłuchiwania rozmów głosowych. Aktualizacja z 2017 roku załatała jednak lukę bezpieczeństwa i dalsze szpiegowanie nie było już od tego momentu możliwe. Użytkownik nie był świadomy, że jest śledzony, a na urządzeniu nie musiał udzielać żadnej zgody.  Narzędzie nie działało na Androidzie.

Były szef ds. cyberbezpieczeństwa Barracka Obamy, Michael Daniel, mówi, że tylko 10 krajów na świecie, w tym oczywiście Rosja, Chiny, USA są w stanie stworzyć tak potężne narzędzie szpiegowskie. Apple oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich odmówiły komentarza.

Źródło: Reuters

Wpis został zobaczony od 30.01.2019 już 139 razy.