Słaba sprzedaż iPhone’ów to również nieciekawy okres dla dostawców Apple

Foxconn podobno musiał zwolnić aż 50 000 miejsc na taśmie montażowej

Foxconn i Pegatron to dwaj główni producenci, którzy zajmują się składaniem iPhone’ów dla Apple. Bazują oni głównie na tysiącach pracowników tymczasowych w okresie od sierpnia do stycznia. Jednak nie najlepsza sprzedaż nowych modeli, doprowadziła do znaczących cięć. Obie fabryki odnawiają umowy co miesiąc w celu maksymalizacji zysków i obniżają zatrudnienie w okolicach stycznia, kiedy popyt na iPhone’y spada.

Nowy raport Nikkei twierdzi, że Foxconn zaczął zmniejszać liczbę swoich pracowników w październiku. Do stycznia zwolniono ponad 50 000 miejsc pracy przed terminem. Cięcia dotyczą również stanowisk kierowniczych, gdzie zwolniono 50 % personelu. Foxconn połączył także linie produkcyjne komputerów Mac i iPadów z produktami Dell i Acer, aby zoptymalizować wydajność.

Pegatron podobno również nie przedłużał tymczasowych kontraktów od listopada. Redukcje zatrudnienia dotyczą również innych dostawców, a inni z kolei przedłużyli wolne swoim pracownikom o kolejne miesiące.

Pamiętajmy, że zwolnienia dotyczą również samej firmy Apple, gdzie zapowiedziano redukcję etatów w wybranych departamentach.

Źródło: Nikkei