Wszystkie medale olimpijskie Tokio 2020 będą wykonane z elektroodpadów

Organizatorzy zbierali różne gadżety już od bardzo dawna

Odpady elektroniczne to jeden z największych problemów naszego świata, ale na szczęście większość gigantów jak Apple, czy Samsung stara się z tym walczyć i wprowadzają różne programy recyklingu oraz stosują materiały z odzysku w swoich opakowaniach i produktach.

Jednak najbardziej zdumiewającym jest pomysł organizatorów Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Tokio już w przyszłym roku. Od kilku lat zbierali już stare smartfony, aparaty cyfrowe, laptopy oraz inne urządzenia elektroniczne, aby zamienić je w medale.

Jasne, że chodzi o szlachetne metale, które są wykorzystywane do produkcji urządzeń, ale także mogą zamienić się w coś najcenniejszego dla każdego sportowca. Jak donosi Agency France-Presse proces rozpoczął się już 17 miesięcy temu i ten etap tworzenia medali olimpijskich jest już w końcowej fazie.

W listopadzie 2018 roku władze Tokio otrzymały 47488 ton odpadów elektronicznych, a jeden z lokalnych operatorów zebrał pięć milionów telefonów. Celem było uzyskanie ponad 30 kilogramów złota, ponad 4081 kg srebrna oraz 2721 kg brązu. Wszystko to będzie potrzebne do wyprodukowania każdego pojedynczego medalu dla olimpijczyków i paraolimpijczyków. Przeciętny iPhone zawiera w sobie około 0,034 grama złota i 0,34 g srebra.

Według szacunków zgromadzone materiały powinny wystarczyć, ale organizatorzy nadal będą zbierać elektronikę do końca marca, aby być przygotowanym na wszystko. W całej Japonii wystawiono też tysiące pojemników na elektroodpady.

Wpis został zobaczony od 08.02.2019 już 613 razy.